Narodowe Czytanie 2017

Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego . Park przy ruinach średniowiecznego zamku otoczony posągami jego dawnych właścicieli, obok niewielki staw, po którym pływają dzikie kaczki a nad wszystkim pochylone korony drzew. To właśnie w takiej scenerii 2 września miało miejsce Narodowe Czytanie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rytwianach. Tegoroczna akcja przybrała nieco odmienny charakter. Licznie przybyli goście , czytelnicy, przyjaciele biblioteki a nawet turyści poznający niewielki rąbek naszej bogatej historii, stali się widownią teatralną . Mieli możliwość obejrzeć adaptację aktu pierwszego „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu przyjaciół biblioteki, którzy wcielili się w poszczególnych bohaterów dramatu. W takt marsza weselnego wkroczył na scenę korowód weselny, składający się z bohaterów „Wesela”. Wszystkie dialogi dramatu odbywały się przy suto zastawionym stole weselnym. Nie zabrakło na nim tradycyjnych staropolskich potraw. A wszystko to ubarwiała muzyka. Serdeczne podziękowania kierujemy do naszych czytelników , przyjaciół biblioteki i do zaproszonych gości za tak liczne przybycie. To oni tworzyli widownię , a widownia to serce każdego przedstawienia. Równie serdecznie dziękujemy „aktorom”, gdyż bez nich nie byłoby inscenizacji. Każdy z nich włożył wiele wysiłku , aby stać się jak najbardziej podobnym do postaci ,którą grał. W poszczególne role wcielili się: Nauczyciele, urzędnicy, animatorzy kultury, strażacy, uczniowie .

Nowości książkowe: